Яндекс.Метрика

         Історія бібліотеки невідривно пов'язана  з історією краю, де вона знаходиться, історією розвитку суспільства, якому служить.  В 1901 році була вперше відкрита земська публічна бібліотека для жителів міста Золотоноша. Основою її стала приватана бібіліотека губернського секретаря М.Кононовича, що нараховувала 15 тис. книг.
        З 1917 року діяльність бібліотеки пожвавлювалась. Як свідчить газета "Голос труда" (№54, 1917р.) земські збори утворили бібліотечну комісію, до складу якої ввійшло 5 чоловік. Було ухвалено відкрити при бібліотеці читальню. Говорилося також про те, що бібліотека має існувати не тільки для міста, а й для всього повіту.
      На 1920 - 1930 рр. припадає відкриття великої кількості бібліотек, хат-читалень. В 30-ті роки з проведенням суцільної колективізації при кожному колгоспі утворюються невеликі бібліотеки з 2-3 шафами книг.
        В роки Великої Вітчизняної війни бібліотеки району зазнали великої руйнації, книжкові фонди були розграбовані та знищені. Під час окупації колишні працівники районної бібліотеки, населення міста, ризикуючи життям, переховували частину літератури, а після звільнення міста від фашистів повернули її до бібліотеки. Свої двері для читачів Золотоніська районна бібліотека відкрила в листопаді 1943 року, а в червні 1944 року в ній уже нараховувалось 20308 книг, 1656 читачів.
          На 50-60-і роки роки припадає період відродження клубів і бібліотек. В 1961р. в районному центрі працювало вже 32 бібліотеки з книжковим фондом 150 тис. томів.
         В 1972 році районні бібліотеки для дорослих та дитяча отримали чудовий подарунок - нове 2-х поверхове приміщення. На той час бібліотека обслуговувала 5823 читачів, мала фонд понад 50 тис. томів. Районна бібліотека завжди була школою бібліотечного передового досвіду. Досвід роботи золотонісців поширювався на всі бібліотеки України.
        В 1976р. бібліотеки району одним із перших в області були об'єднані в централізовану бібліотечну систему, яка відкрила нові можливості в інформаціно-бібліографічному обслуговуванні читачів.
     На 80-90 роки припадає період стабільності роботи  бібліотек , відкрито нові відділи, в т.ч. кафедра по обслуговуванню юнацтва. На 2000 рік книжковий фонд центральної бібліотеки налічує 67300 пр., бібліотека обслуговує 5055 читачів.
          В 2001 році районна бібліотека відзначила свій 100-літній ювілей. До свята організували виставку цінної літератури та експозицію "Наша історія в фотографіях". Ювілей відзначили урочисто!
         Золотоніська центральна районна бібліотека зберегла і продовжує зберігати столітні традиції - служити людям для добра, їх духовного розвитку, розширює і розвиває світ просвітництва.